Jarná detoxikácia: Podpora prirodzených čistiacich procesov organizmu

Pozor, prichádza jar a zovšadiaľ na vás budú útočiť detoxikačné a chudnúce výzvy! Skôr, než po veľkonočných sviatkoch aj vy dostanete záchvat dokonalosti, prečítajte si prosím týchto pár riadkov. Jarný detox je iba pozvánka - vrátiť sa k sebe. Všímať si svoje potreby a podporiť svoje telo v tom, čo už aj tak robí od vášho narodenia: obnovuje, lieči, čistí a neustále sa snaží zabrániť vám, aby ste ho otrávili. Doprajte mu k tomu priestor, výživu a láskavosť. Čím viac mu budete načúvať, tým lepšie vás povedie. Nielen na jar, ale po celý rok.

Poďme otočiť svoj prístup k detoxikácii

S príchodom jari sa v tele prirodzene zrýchľujú metabolické procesy a zvyšuje sa potreba adaptácie na meniace sa vonkajšie podmienky. Tento čas je ideálnou príležitosťou na cielenú podporu detoxikačných mechanizmov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nášho fungovania. Detoxikácia však neznamená extrémne diéty či hladovanie, ale vedecky podloženú optimalizáciu procesov, ktoré už v organizme prirodzene prebiehajú.

Hlavní hrdinovia detoxu (ktorí to spravia aj bez vášho pričinenia)

Aj keď v súvislosti s detoxikáciou najviac počúvate o pečení, kľúčových orgánov zapojených do detoxikácie je viac. Vaše telo prechádza detoxikáciou denne a takto si ju medzi sebou rozdeľujú jednotlivé orgány:

1. Pečeň

Premieňa toxické látky na menej škodlivé formy, ktoré sa dajú vylúčiť močom alebo stolicou. Funguje ako filter, ktorý čistí krv a odbúrava zvyšky liekov, alkoholu či chemikálií.

2. Obličky

Filtrujú krv a odstraňujú odpadové látky cez moč. Potrebujú dostatok tekutín a elektrolytov, aby fungovali efektívne. Tu je dôležité uviesť, že rakovina močového mechúra je najčastejšia u fajčiarov. Fajčenie je najvýznamnejší faktor jej vzniku a to práve kvôli vylučovaniu škodlivých toxínov močovými cestami von z organizmu.

3. Črevá – centrum imunity aj očisty

Zdravé trávenie je kľúčové pre vylučovanie toxínov. Črevá sú centrom imunity, ale aj očisty. Ak stagnujú, toxíny sa cez črevnú stenu môžu opäť vstrebávať späť do krvného obehu. Preto je dôležité aj pravidelné vyprázdňovanie, napríklad ľahšou stravou s rozumným množstvom vlákniny, dostatočným množstvom tekutín a výmenou sedenia v kancelárii za pohyb. A áno, práve preto je dôležité aj udržiavanie zdravého mikrobiómu, napríklad podporou probiotikami, či symbiotikami.

4. Pokožka – náš najväčší detoxikačný orgán

Cez potné žľazy pomáha vylučovať toxíny. Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb, sauna, otužovanie a dokonca aj peeling podporujú jej funkciu.

5. Pľúca – filtrujú vzduch a odstraňujú oxid uhličitý

Dýchanie nie je len o výmene plynov, ale aj o relaxácii a vitalite. Nie nadarmo sa relaxačné techniky začínajú správnym hlbokým dýchaním. To podporuje očistu aj na emočnej úrovni.

Traja Králi jarnej detoxikácie

Ak ste sa niekedy zaujímali o detox, najčastejšie ste sa stretli s pestrecom mariánskym, spirulinou a chlorellou. Poďme sa teda pozrieť optikou vedy na detoxikačné účinky látok, ktoré sú v nich obsiahnuté:

Chlorofyl, zelené farbivo v rastlinách a riasach ponúka viaceré zdravotné benefity. Je vysoko obsiahnutý práve v chlorelle alebo spiruline. Vedecké štúdie dokazujú, že chlorofyl pôsobí ako silný antioxidant, zmierňuje oxidačný stres a zápaly a detoxikáciu organizmu podporuje najmä viazaním karcinogénnych látok a ako bonus urýchľuje hojenie rán. Môže tiež prispieť k tvorbe červených krviniek a tým zmierneniu anémie, čo súvisí aj s vysokým obsahom železa a vitamínu B12 v spiruline a chlorelle. Spirulina navyše zlepšuje lipidový profil (vyšetrenie, ktoré ukazuje zloženie vašich tukov v krvi) a imunitu, zatiaľ čo chlorella podporuje funkciu pečene a reguluje glukózu. 

Silymarín je prírodná látka z pestreca mariánskeho, ktorá chráni pečeň, podporuje jej regeneráciu a pôsobí antioxidačne. Pomáha pri poškodení pečene alkoholom, liekmi či zápalmi a prispieva k jej detoxikácii. Takže ak ste na najlepšej ceste vymeniť zopár svojich zlozvykov za dobrozvyky, môžete si pomôcť aj produktami s obsahom týchto látok. Dolu pod článkom nájdete aj zopár vedeckých výskumov.

Racionálny prístup k jarnej detoxikácii

  • Pite viac vody - viac ako doposiaľ. Ak je váš denný príjem 1,5 l, tak to zvýšte na 2. Ak 2, tak na 2,5. Každá kvapka navyše sa počíta. Nemusíme pripomínať, že pre telo je najideálnejšia čistá nesladená voda.
  • Podporte pečeňový metabolizmus konzumáciou potravín s obsahom antioxidantov, napríklad listovej zeleniny, brokolice, kurkumy. Do jedálnička môžete pridať aj zelené riasy, napríklad chlorellu, či spirulinu.
  • Zvýšte príjem vlákniny, ale neprežeňte ho. Paradoxne príliš veľa vlákniny vám môže spôsobiť zápchu. Črevá potrebujú rovnováhu, nie nadbytok. Stačí, ak popri zelenine vymeníte biele pečivo za celozrnné, alebo pridáte trochu ovsených vločiek.
  • Vylúčte alkohol, cukor a priemyselne spracované potraviny. Je to tvrdé, ale sľúbili sme si, že si budeme hovoriť pravdu. Nie, cukor nie je zdravý ani potrebný a nie, pohár vína nie je neškodný. Buď chcete detox alebo výhovorky.
  • No poďme, hýbte sa! Prechádzky, bicyklovanie, jóga, aeróbne aktivity, to všetko podporuje cirkuláciu lymfy, vylučovaciu funkciu pokožky aj dýchanie a už sme si povedali, akú významnú úlohu pri detoxikácii majú naše pľúca…
  • A napokon - S P Á N O K. Ak hovoríme o detoxe, odložte mobilný telefón a vôbec všetky obrazovky mimo spálňu a choďte spať o hodinu skôr než obvykle. Dostatočný spánok (7-8) hodín je najlepším spúšťačom regeneračných procesov v organizme a tá najlepšia vec pre vašu hormonálnu rovnováhu. A aby mohli regeneračné procesy tela fungovať naplno, nechoďte spať s plným žalúdkom. Preložte si večeru na skoršiu hodinu.

Detoxikácia ako súčasť celostného prístupu k zdraviu

Detoxikácia nie je jednorazový akt, ale súčasť komplexného prístupu k zdraviu, ktorý zohľadňuje nielen fyzické, ale aj psychické faktory. Chronický stres, digitálne preťaženie či absencia psychohygieny môžu znižovať efektivitu detoxikačných systémov, preto je vhodné zaradiť aj mentálnu očistu – napríklad digitálny detox, meditáciu či vedomý odpočinok. Detoxikácia nie je o extrémoch ale o rovnováhe. Podporením činnosti pečene, obličiek, čriev, kože a pľúc môžeme posilniť imunitný systém, obnoviť energiu a znížiť celkové zaťaženie organizmu. Skutočný detox však nie je len o tele a netýka sa iba trávenia, ale aj informačného a digitálneho smogu, stresu, nefunkčných návykov či negatívnych myšlienok. Skúste si nájsť čas a priestor na “odpojenie” a prítomnosť v každodennosti.

Vedeli ste, že chlorella, spirulina a pestrec mariánsky existujú už aj s postupným uvoľňovaním? Tieto výživové doplnky účinne podporujú detox pečene a celkovú očistu organizmu.

Zopár vedeckých štúdií o chlorofyle a silymaríne

Antioxidačná aktivita chlorofylu

Zdroj: Food Chemistry (2014)

Odkaz: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814614000517

Ochrana pred rakovinou pečene

Zdroj: Nutrition and Cancer (2012)

Odkaz: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01635581.2012.638431

Apoptóza rakovinových buniek

Zdroj: Biochimica et Biophysica Acta (2014)

Odkaz: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304416514000987

Zlepšenie parametrov krvi u žien

Zdroj: Plant Foods for Human Nutrition (2016)

Odkaz: https://link.springer.com/article/10.1007/s11130-016-0548-7

Zníženie poškodenia DNA aflatoxínmi - detoxikácia a ochrana pred karcinogénmi

Zdroj: Cancer Prevention Research (2009)

Odkaz: https://aacrjournals.org/cancerpreventionresearch/article/2/12/1015/46855/

Silymarín chráni bunky pečene pred poškodením

Zdroj: PubMed (2022)

Odkaz: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9186366/

Protizápalové účinky silymarínu

Zdroj: MDPI (2024)

Odkaz: https://www.mdpi.com/2076-3921/13/1/98

Silymarín ako prírodný antioxidant

Zdroj: PubMed (2015)

Odkaz: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4665566/

Podobné články